PODOLOGIA

Podologia jest obszerną dziedziną, która stale się rozwija.

Rys historyczny:
W starożytnym Egipcie 1500 l p.n.e. znaleziono  w papirusach informacje na temat osób zajmujących się pielęgnacją stóp. Wzmianki na temat pierwszych „podologów” sięgają również czasów Hipokratesa (460-377 w p.n.e.). W XII wieku powstaje zawód fryzjera, który zajmuje się pielęgnacją ciała człowieka, ówczesnymi łaźniami, usuwaniem brodawek i zrogowaceń na stopach, a także wyrywaniem zębów. Podolog w tamtych czasach był niemal traktowany na równi z lekarzami, oczywiście do czasu. Z racji braku odpowiedniego systemu nauki, pojawiło się wielu szarlatanów, którzy niestety mocno osłabili pozycję podologów wsród medyków.

Rozwój podologii nastąpił w XVIII wieku, głównie a Anglii i Francji, ale także w Niemczech i Austrii, gdzie powstały systemy nauczania o podwalinach medycznych. W krajach tych na dzień dzisiejszy podolog jest zawodem medycznym.

W Polsce zawód podologa na chwilę obecną został uznany dopiero w 1.01 2015 i jest zawodem paramedycznym.

Podologia jest dziedziną interdyscyplinarną – od wysoko wykwalifikowanych specjalistów wymaga się wiedzy z zakresu anatomii i fizjologi  organizmu człowieka, znajomości biomechaniki, czyli pracy narządu ruchu, patologi i dysfunkcji kończyny dolnej, znajomości problemów skórnych (dermatologia) oraz znajomości patogenów  w najczęściej spotykanych jednostkach chorobowych (mykologia i mikrobiologia), znajomości  fizyki,  biochemii, chemi, znajomości wielu dermatoz  manifestujących się nie tylko na stopach.

Stale poszerzamy swoją wiedzę by oferować Państwu jakość zabiegów na najwyższym poziomie. Współpracujemy z wieloma specjalistami, dietetykiem, chirurgiem, diabetologiem, fizjoterapeutami po to, by móc w pełni pracować nad sukcesem prowadzonych terapii.

Do zobaczenia w naszych gabinetach,

Zespół Propodis.